Україна отримала легкомоторний літак РЕБ

Україна отримала легкомоторний літак РЕБ
Легкомоторний літак Shark. Фото Shakr.Aero

Україна отримала перший легкомоторний двомісний літак SHARK від чесько-словацької компанії SHARK.AERO, обладнаний антидроновим комплексом РЕБ.

Про це повідомив французький авіаційний оглядач ATE CHUET, який зустрівся з представником компанії SHARK.AERO під час Паризького авіасалону 2025.

«Ми вирішили створити SHARK, орієнтований на електронну війну в Україні. Ми просто обладнали його антеною для виявлення та відстеження загроз від дронів. Ми можемо виявляти електромагнітні профілі різних дронів, таких як Shahed, Орлан тощо. Після виявлення цих дронів ми можемо їх нейтралізувати за допомогою глушителів, які ми розмістили під літаком», — розповів представник компанії.

Антидронова система РЕБ складається з двох компонентів. Перший спрямований на придушення сигналів системи позиціювання GNSS, а другий — для глушіння відеоканалів і системи керування дронами.

Контейнер РЕБ розміщується під фюзеляжем у центрі мас літака. При польоті на висоті 1800 метрів літак може придушувати ворожі системи у радіусі 4,5 кілометра.

Хоча безпілотники типу Shahed, окрім системи GNSS, оснащені також інерційною навігаційною системою, вона розрахована на те, аби коригувати відхилення при заході БПЛА у відносно невеликі зони, де придушені сигнали навігаційних систем, оскільки сама по собі з часом накопичує похибку. Тому, якщо подібні літаки РЕБ будуть супроводжувати групу ворожих дронів тривалий час, вони, хоча і не примусять їх впасти, однак можуть значно відхилити від цілі.

Літак обладнаний класичним двигуном Rotax потужністю 100 кінських сил з карбюратором та оснащений посиленим генератором, щоб забезпечити потужністю додаткові системи РЕБ.

Дальність польоту на крейсерській швидкості 270 кілометрів на годину становить 2000 кілометрів. А при використанні економного режиму літак може протриматися в повітрі майже 12 годин. Максимальна швидкість становить 300 кілометрів на годину.

Система РЕБ встановлена на легкомоторний літак Shark. Стоп-кадр з відео ATE CHUET

Окрім того, літак обладнаний парашутом, який розрахований на безпечне приземлення всього літака у разі нештатної ситуації. Він може бути активований або пілотом, або штурманом.

Максимальна висота польоту становить до 18 000 футів (5500 метрів). Для польотів на такій висоті літак оснащений кисневим генератором.

Окремо важливість легкомоторної авіації для протидії БПЛА, зокрема типу Shahed підкреслив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський під час зустрічі з журналістами, на якій був присутній кореспондент «Мілітарного».

«Одним із перспективних напрямків протидії “шахедам” є застосування легкомоторної авіації. Вона у нас є, і є нові проєкти за рахунок фінансової й матеріальної допомоги з боку наших іноземних партнерів. Цей напрямок буде розвиватися. Ми отримуємо сучасні літаки легкомоторної авіації, які мають сучасне озброєння та засоби навігації, що підвищить ефективність протидії ударним дронам росіян», — заявив він.

Також варто відзначити, що в рамках експериментального проєкту з посилення ППО, запропонованого Міністерством оборони, члени воєнізованих формувань та ДФТГ зможуть допомагати Силам оборони України збивати російські безпілотники.

Вони зможуть виявляти, супроводжувати й збивати повітряні цілі ворога за допомогою дронів, літаків, особистої зброї, а також залучати власні авто та обладнання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *