Президент України Володимир Зеленський заявив, що цього року вдалося «знайти» для фінансування вітчизняного оборонно-промислового комплексу 43 мільярди доларів.
Про це голова держави повідомив під час спілкування з журналістами, передає кореспондент Укрінформу.
«В цьому році ми знайшли в ОПК 43 мільярди доларів. Це гроші, які поступають на підтримку українського ОПК, це фінансування нашого ОПК», – розповів Зеленський.
Він також зазначив, що поставив завдання перед урядом домогтися того, щоб наступного року 0,25% ВВП наших країн-партнерів йшло на підтримку України.
«На наступний рік, в принципі, є такий сигнал нашим партнерам, ми хочемо спробувати вийти на 0,25% від ВВП тієї чи іншої країни-партнера на підтримку безпеки, підтримку ОПК України. А це значить, в принципі, і підтримка європейців. Україна – це частина безпеки Європи, і ми хочемо, щоб на наш ОПК, на внутрішнє виробництво виділяли 0,25% від ВВП тієї чи іншої держави-партнера», – зазначив Президент.
На жаль, Президент не уточнив, чи ця сума враховує кошти з українського бюджету, чи тільки допомогу від країн-партнерів.
Також не відомо, чи це фактично виділені кошти, чи частина з них – це зобов’язання, а також чи будуть всі ці кошти отримані у 2025 році, чи це довгострокове фінансування.
Відомо, що у 2025 році в українському бюджеті закладено 739 млрд гривень (близько 17,6 млрд доларів) на виробництво та закупівлю зброї, військової та спеціальної техніки та розвиток ОПК.
Зокрема, бюджет оборонних закупівель Міністерства оборони становить 497,7 млрд гривень. 44 млрд з яких буде спрямовано на закупівлю FPV-дронів, зокрема на оптоволокні.
Звісно, варто зазначити, що не всі кошти, виділені урядом на закупівлю озброєння, будуть спрямовані на закупівлю у вітчизняного ОПК. Однак можна впевнено стверджувати, що на це піде абсолютна більшість коштів.
Окрім того, на підтримку розвитку спроможностей українського оборонно-промислового комплексу на 2025 рік урядом було спрямовано 54,5 млрд гривень.
Також, станом на червень 2025 року, за «данською моделлю» вже було узгодження фінансування у розмірі 1,3 млрд євро на 2025 рік. Частина цих коштів надійде від доходів із заморожених російських активів.