F-22 першими отримають контроль над безпілотними літаками

F-22 першими отримають контроль над безпілотними літаками
Безпілотник XQ-58, поруч з F-22 та F-35. Фото ПС США

Стелс-винищувачі F-22 стануть першим типом літаків у ПС США, які зможуть керувати безпілотними літаками, що будуть створені в рамках програми Collaborative Combat Aircraft (CCA).

Про це повідомляє видання The War Zone.

Повідомляється, що Повітряні сили США планують почати встановлення систем управління та інших відповідних модифікацій на F-22 вже з наступного фінансового року.

У бюджетному запиті Повітряних сил на 2026 фінансовий рік з’явився новий пункт, присвячений модифікаціям літаків для підтримки CCA. У цьому розділі передбачено трохи більше ніж 15 млн доларів на програму Crewed Platform Integration (інтеграція пілотованих платформ).

Прототип безекіпажного винищувача YFQ-42A. Фото начальник штабу ПС США General David Allvin

З передбачених 15 млн доларів понад 12,2 млн спрямують на закупівлю 142 планшетів для керування з комплектами кабелів. Це означає, що вартість одного комплекту для керування безпілотниками становить близько 86 тисяч доларів. Кількість 142 відповідає точній чисельності бойових F-22, які нині перебувають на озброєнні.

Наразі не відомо, яка саме система зв’язку використовуватиметься між F-22 та підконтрольними CCA. Ймовірно, це буде захищений канал Inter-Flight Data Link (IFDL), який уже використовується для обміну даними між F-22.

У пропозиції бюджету на 2026 рік також закладено 870 млн доларів на продовження розробки програми CCA. Два прототипи — YFQ-42A від General Atomics та YFQ-44A від Anduril — перебувають на етапі розробки як частина першого етапу (Increment 1) програми CCA.

Планується придбати від 100 до 150 CCA першого етапу, а загальна кількість БПЛА має становити щонайменше 1000 одиниць у рамках усіх майбутніх етапів. Очікується, що перші зразки надійдуть на озброєння до кінця десятиліття.

Прототип безекіпажного винищувача YFQ-44A. Фото The Aviationist

На початку червня 53-є авіакрило Повітряних сил США офіційно розгорнуло першу безпілотну ескадрилью зі складу Експериментального оперативного підрозділу. Вона займатиметься випробуванням та впровадженням безпілотних літаків супроводу (CCA).

Експериментальний оперативний підрозділ, який діяв як загін із 2023 року, був розширений до рівня ескадрильї.

«Це вирішальний момент для наших збройних сил. Експериментальний оперативний підрозділ втілює наше прагнення до швидких інновацій і забезпечення наших військових найсучаснішими інструментами для домінування на майбутньому полі бою. Вони готові зменшити ризики в умовах одночасності та швидше надавати можливості», — заявив полковник Даніель Лехоскі, командир 53-го крила.

Підрозділ буде інтегровано у Віртуальний центр війни та Об’єднаний інтегрований центр випробувань і навчання Нелліс для проведення реалістичних симуляцій та вдосконалення нематеріальних аспектів концепцій застосування CCA у віртуальному середовищі. Підрозділ також планує проводити експерименти з реальними польотами для перевірки результатів симуляцій та оптимізації тактики, техніки й процедур.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *